جیبوتی

بسمه تعالی

مهم ترین اخبار و تحولات جیبوتی

(7 تا 13 دسامبر 2013)

سفر رئیس جمهور جیبوتی به اتیوپی

اسماعیل عمر گیله رئیس جمهور جیبوتی بنا به دعوت هایله ماریام نخست وزیر اتیوپی در راس یک هیات بلندپایه شامل وزرای؛ امور مسلمانان، فرهنگ و وقف سفر چند ساعته ای را به منظور شرکت در جشنواره سالانه فرهنگی ملت ها، ملیت ها و مردمان اتیوپی که امسال در شهر جیجیگا پایتخت منطقه سومالی برگزار گردید، شرکت کرد.

 لازم به یادآوری است این نوع از جشنواره هرساله به نوبت در یکی از مناطق یا ایالات نه گانه و دو منطقه شهری آدیس آبابا و دیرداوا برگزار می گردد که امسال نوبت منطقه سومالی بوده است.

کشته شدن سرباز جیبوتی در سومالی

به دنبال حمله گروه الشباب به نیروهای حافظ صلح اتحادیه آفریقا مستقر در شهر بلدوین، یک سرباز جیبوتیایی دیگر کشته شد.

سفر وزیر دفاع جیبوتی به چین

حسن درار هافونه وزیر دفاع جیبوتی به چین سفر کرد و با همتای چینی خود در خصوص راه های تقویت و گسترش روابط بخصوص در زمینه دفاعی، بحث و گفتگو نمود.

شرکت رئیس جمهور جیبوتی در کنفرانس الیزه

اسماعیل عمر گیله رئیس جمهور جیبوتی بنا به دعوت مقامات فرانسوی به منظور شرکت و سخنرانی در کنفرانس صلح و امنیت (در آفریقا 6و 7 دسامبر 2013) به پاریس سفر کرد. وی همچنین طبق روال سفرهای قبلی به اروپا، با جیبوتیایی های مقیم فرانسه و اروپا نیز دیدار و گفتگو  و آن ها را به مشارکت و کمک به روند توسعه و آبادانی کشورشان تشویق کرد.

دیدار هیاتی از  USAID با وزیر انرژی جیبوتی

هیاتی از  USAID به ریاست مدیر برنامه انرژی این نهاد به همراه نماینده  USAID در جیبوتی، در سفر به جیبوتی با علی یعقوب وزیر انرژی جیبوتی دیدار و گفتگو نمود.