امروز شنبه  ۵ بهمن ۱۳۹۸
۱۳۹۷/۰۷/۱۵- ۱۲:۲۵

بیانیه وزارت امور خارجه در واكنش به صدور قرار موقت از سوی دیوان بین المللی دادگستری لاهه

بیانیه وزارت امور خارجه در واكنش به صدور قرار موقت از سوی دیوان بین المللی دادگستری لاهه در پرونده شكایت دولت جمهوری اسلامی ایران علیه ایالات متحده

  به نام خدا

جمهوری اسلامی ایران با استقبال از تصمیم دیوان بین المللی دادگستری به عنوان ركن اصلی قضایی سازمان ملل متحد و صدور قرار موقت این محكمه علیه اقدام غیرقانونی دولت آمریكا در بازگرداندن تحریم های یك جانبه كه با خروج این كشور از برجام صورت گرفت، تصمیم دیوان را كه با اتفاق آراء اتخاذ شده است، نشانه بارز دیگری در تایید حقانیت جمهوری اسلامی ایران و غیرمشروع و ظالمانه بودن تحریم های آمریكا علیه مردم و شهروندان كشورمان می داند.

این محكمه جهانی با تصریح بر اینكه قراری كه صادر كرده، الزام آور و لازم الاتباع بوده و موجد تعهدات بین المللی می‌باشد، اعلام كرد كه دولت ایالات متحده ملزم است طبق تعهدات بین المللی خود موانع ناشی از اقداماتش به موجب تصمیم های غیرقانونی كه با خروج از برجام اتخاذ كرده، از جمله موانعی كه در مسیر روابط تجاری ایران در حوزه‌های مشخصی برقرار كرده، برطرف نماید.

دیوان هم چنین در قرار خود ایالات متحده آمریكا را ملزم كرده است تا تضمین نماید مجوزهای لازم برای موارد مشخص شده در قرار را صادر كرده و پرداخت ها و معاملات مربوط به آنها را انجام دهد. دیوان بین المللی دادگستری هم چنین در این قرار بر قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت كه برجام را تایید كرده، صحه گذاشته است.

وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران با دیوان بین المللی دادگستری در قرار موقت صادره هم عقیده است كه برای رسیدگی به شكایت ایران علیه ایالات متحده صلاحیت اولیه خود را محرز دانسته و بدین ترتیب تلاش های دولت آمریكا و وكلای آن در رد صلاحیت دیوان و فرار از مسئولیت حقوقی را خنثی كرده است. دیوان در قرار خود هم چنین با رد ادعاها و نظرات حقوقی دولت آمریكا، به صراحت ذكر كرده است كه موارد مورد درخواست ایران منحصرا به نقض های احتمالی عهدنامه مورد استناد جمهوری اسلامی ایران مربوط می‌باشد و اینكه حقوق خاص و مشخصی كه جمهوری اسلامی ایران به موجب عهدنامه به آنها استناد كرده است، می تواند آثار غیرقابل جبرانی به دنبال داشته باشد.

در نتیجه و در پرتو تایید مجدد دیوان بین المللی دادگستری بر حقانیت جمهوری اسلامی ایران و صحه گذاشتن بر رویكرد غیرمشروع و غیرقانونی دولت آمریكا، امروز افكار عمومی جهانی و تمامی كشورهای مستقل با اطمینان خاطر بیشتری مصمم است اراده خود مبنی بر احترام به توافقات بین المللی، احترام به حقوق بین الملل و احترام به مسئولیت دولت ها را در قالب حفظ و اجرای برجام بیش از پیش به نمایش بگذارد.

قرار صادره از سوی دیوان بین المللی دادگستری هم چنین بار دیگر نشان داد كه این دولت آمریكاست كه با سیاست های غلط و افراطی خود و در نتیجه زیاده خواهی‌های خود در قبال دیگر كشورها، روز به روز منزوی تر می‌شود و بایستی از عادت غلط و اعتیاد ناپسند خود در اعمال تحریم های ظالمانه و غیرقانونی علیه مردم و شهروندان دست كشیده و به عضوی مسئولیت پذیر و كشوری عادی در جامعه بین المللی تبدیل شود. در این مسیر جامعه بین المللی و كشورهای مستقل مسئولیت مضاعفی به عهده دارند تا این كشور را كه سابقه ای طولانی از نقض عهد و عدم تمكین به تعهدات و الزامات بین المللی خود دارد، در تلاش های غیرقانونی اش ناكام گذارند.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما