امروز شنبه  ۵ بهمن ۱۳۹۸
۱۳۹۷/۰۸/۲۲- ۱۰:۴۴

مهمترین اخبار و تحولات اقتصادی اتیوپی

مهمترین اخبار و تحولات اقتصادی اتیوپی

سرخط اخبار نشریات چاپ اتیوپی

 ادامه تغییرات در كمیسیون سرمایه گذاری اتیوپی

امضای دو توافقنامه مالی بین اتیوپی و بانك جهانی

تلاش اتیوپین ایرلاین برای برقراری پرواز مستقیم با كشورهای بریك

موافقت تركیه برای ساخت پارك صنعتی در اتیوپی

نارضایتی دولت اتیوپی از رشد اقتصادی كشور

اعلام آخرین وضعیت صادرات اتیوپی


 

  •  

 ادامه تغییرات در كمیسیون سرمایه گذاری اتیوپی

 به منظور مدیریت بهتر و تسریع در روند جذب سرمایه گذاری‌های خارجی، براساس دستور نخست وزیر اتیوپی، آقای فیتسوم آرگا به ریاست كمیسیون سرمایه گذاری اتیوپی منصوب گردید. وی تا زمان انتخاب ابی احمد، نخست وزیر جدید اتیوپی، به عنوان رئیس كمیسیون فعالیت می كرد كه با آمدن ابی احمد با الحاق به كابینه نقش بسزایی در تعیین وزیران و سایر مقامات جدید كشور ایفا نمود. براساس اعلام روزنامه هرالد اتیوپی به نقل از شركت مشاوره ای Ernst&Youngاتیوپی به لحاظ تعداد و ارزش پروژه‌های سرمایه گذاری در شرق آفریقا موفق به پیشی گرفتن از رقیبش، كنیا شده است.

امضای دو توافقنامه مالی بین اتیوپی و بانك جهانی

با هدف اشتغال زایی و ارتقای توانمندی نیروی انسانی در اتیوپی، قرارداد تامین مالی بین اتیوپی و بانك جهانی به امضا رسید. این قرارداد در حالی به امضا رسید كه هفته پیش بانك جهانی از اختصاص 2/1 میلیارد دلار وام و كمك بلاعوض به اتیوپی خبر داده بود. براساس اعلام بانك جهانی، كمكهای مالی و فنی این سازمان بین المللی در راستای وعده‌های اصلاحی نخست وزیر جدید صورت می‌پذیرد. بودجه اختصاص یافته از سوی بانك جهانی در چارچوب «برنامه سیاست توسعه رشد و رقابت پذیری اتیوپی» هزینه خواهد شد.

تلاش اتیوپین ایرلاین برای برقراری پرواز مستقیم با كشورهای بریك

در راستای توسعه مناسبات اتیوپی با كشورهای عضو بریك و نیز تبدیل شدن اتیوپی به پل ارتباطی آفریقا با روسیه و سایر كشورهای منطقه، از ماه دسامبر پرواز مستقیم اتیوپین ایرلاین به مقصد مسكو آغاز خواهد شد. در حال حاضر اتیوپین ایرلاین دارای 116 پرواز بین المللی است. توسعه ارتباطات توریستی بین آفریقا و روسیه از دیگر اهداف راه اندازی این پرواز اعلام شده است.

موافقت تركیه برای ساخت پارك صنعتی در اتیوپی

تركیه اعلام كرد در نظر دارد با اختصاص 750 میلیون یورو پارك صنعتی 500 هكتاری را در منطقه تیگرای تاسیس نماید. ساخت این پارك از ماه مارس آغاز خواهد شد و انتظار می رود دو سال به طول انجامد. تنها در سالهای 2016 و 2017، 17 پروژه سرمایه گذاری تركیه به ارزش 3/3 میلیارد دلار به مرحله بهره برداری رسیده است. از مجموع 6 میلیارد سرمایه گذاری خارجی اتیوپی در آفریقا، 5/2 میلیارد دلار آن در اتیوپی بوده است.

نارضایتی دولت اتیوپی از رشد اقتصادی كشور

كمیسیون برنامه ریزی و توسعه اتیوپی اعلام كرد در سال گذشته اتیوپی یكی از پائین ترین ارقام رشد اقتصادی خود را طی سالهای اخیر به ثبت رساند. براساس اعلام این كمیسیون به رغم پیش بینی 6/9 درصدی، رشد اقتصادی كشور در سال گذشته 7/7 درصد بوده است. همچون سالهای گذشته بخش خدمات بیشترین سهم را در تولید ناخالص ملی كشور داشته است. در همین حال نیز صادرات 4/8 درصد و واردات 23 درصد از تولید ناخالص ملی كشور را به خود اختصاص داده اند.

اعلام آخرین وضعیت صادرات اتیوپی

وزارت صنعت و تجارت اتیوپی اعلام كرد در سه ماهه اول سال مالی جدید، این كشور موفق به صادرات 628 میلیون دلار كالا به 123 كشور شده است. كشورهای سومالی، ایالات متحده و هلند رتبه‌های اول را در این بین از آن خود كرده اند. در این مدت آسیا همچنان شریك اول تجاری اتیوپی بود كه پس از آن اروپا و آفریقا قرار داشته اند.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما