اتحادیه آفریقا

تاریخچه:

اتحادیه آفریقا یا اصطلاحا (AU)در واقع سازمان وحدت آفریقا می­باشد که در سال 2002 به این نام تغییر یافت. سازمان وحدت آفریقا (OAU)در دوران استقلال کشورهای آفریقایی از استعمارگران، در سال 1963 تشکیل شد و در سال 2002، در حالیکه به دلیل عدم پویایی و تحرک لازم در عرصه بین المللی و قاره­ای مورد انتقاد شدید قرار گرفته بود، منحل و سازمان جدید تحت عنوان African Unionیا اتحادیه آفریقا جایگزین آن شد.

اتحادیه آفریقا، پیشنهاد و محصول اندیشه معمر قذافی- رهبر سابق لیبی، یک سازمان آفریقایی بود که هدف اصلی و اساسی آن هدایت قاره آفریقا به سمت صلح، امنیت و توسعهپایدار می­باشد. این اتحادیه از روابط سیاسی و اقتصادی 54 دولت عضو (تمام کشورهای آفریقایی به غیر از مراکش عضو اتحادیه می­باشند. مراکش به دلیل نگاه اتحادیه به وضعیت کشور صحرا به عضویت ناظر در این اتحادیه اکتفا کرده است)حمایت نموده و تصمیم دارد که توسعه را در میان کشورهای عضو اتحادیه ایجاد و زمینه­های ریشه­کنی فقر را در میان این کشورها فراهم نماید و در نهایت با توسعه اقتصادی این قاره، آن را به اقتصاد جهانی متصل نماید.

اتحادیه آفریقا قصد دارد اتحاد و صلح میان ملت­ها را توسعه داده و کشورهای عضو را به افزایش دمکراسی و تأسیس دولت مطلوب سوق دهد. این اتحادیه معتقد است که درگیری­ها و نزاع­ها می­بایست قبل از آنکه به صلح و ثبات این قاره لطمه وارد نماید، حل و فصل گردد. به همین منظور اتحادیه آفریقا در سال 2004 اقدام به تأسیس شورای صلح و امنیت نمود که امکان دخالت در درگیری­های نظامی بین اعضا و یا درگیری­های داخلی کشورهای عضو را به اتحادیه می­دهد. در واقع سیاست این اتحادیه از «عدم دخالت» در درگیری بین اعضا (از اصول سازمان وحدت آفریقا) به سیاست «عدم بی­تفاوتی» در مواقع بروز درگیری­ها و وخامت اوضاع تغییر یافت تا نسبت به استقرار صلح و آرامش میان طرف­های درگیر اقدام عاجل صورت دهد.

ایجاد نیروی واکنش سریع نیز جزء برنامه­های اتحادیه جهت استفاده از آن در مواقع ضروری و حساس می­باشد.

اتحادیه آفریقا تاکنون مبادرت به اعزام نیرو به بروندی، منطقه دارفور (سودان)، موریتانی، سومالی، کشور مالی و اخیرا جمهوری آفریقای مرکزی نموده است.

اهداف اتحادیه آفریقا:

اهداف اتحادیه آفریقا که در سند تأسیس آن آمده است به شرح ذیل است:

-         برقراری اتحاد مستحکم­تر بین کشورهای آفریقایی و مردم آفریقا؛

-         دفاع از حاکمیت، تمامیت ارضی و استقلال دولت­های عضو؛

-         سرعت بخشیدن به روند همگرایی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی قاره آفریقا؛

-         دفاع از مواضع مشترک آفریقا؛

-         تسهیل همکاری­های بین­المللی با رعایت منشور سازمان ملل و اعلامیه جهانی حقوق بشر؛

-         ارتقاء صلح، امنیت و ثبات در آفریقا؛

-         ایجاد شرایط مناسب به نحوی که آفریقا بتواند نقش خود را در اقتصاد جهانی و مذاکرات بین­المللی به نحو مطلوب ایفا نماید؛

-         ارتقاء همکاری و توسعه در تمام زمینه­های فعالیت بشری به منظور بالا بردن سطح زندگی مردم آفریقا و میل به ثبات اقتصادی؛

-         تنظیم و هماهنگی سیاست­های فیمابین جوامع اقتصادی منطقه­ای موجود در حال حاضر و آینده به منظور تحقق تدریجی اهداف اتحادیه؛

-         تسریع در روند توسعه قاره از طریق انجام تحقیقات در تمام زمینه­ها بویژه در زمینه علوم و فن­آوری؛

-         ایجاد هماهنگی با شرکای مناسب بین­المللی به منظور ریشه­کنی بیماری­های مزمن و ارتقاء بهداشت در قاره.

 

ساختار سیاسی و اداری اتحادیه:

اتحادیه آفریقا بر اساس قانون تأسیس خود جهت اجرا، هماهنگی و نظارت بر وظایف این سازمان دارای ارکان و نهادهایی است. ارکان کلیدی اتحادیه عبارتند از: مجمع عمومی، شورای اجرایی، کمیسیون، کمیته نمایندگان دائمی و کمیته­های فنی و تخصصی.

نهادهای اصلی اتحادیهعبارتند از: شورای اصلح و امنیت، پارلمان آفریقایی، دیوان عدالت، شورای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و مؤسسات مالی اتحادیه (بانک مرکزی آفریقا، صندوق پولی آفریقا و بانک سرمایه گذاری آفریقا).

مجمع عمومی:شامل رؤسای کشورهای عضو اتحادیه بوده که سالیانه حداقل دو اجلاس عادی در تیر و بهمن ماه برگزار می­کند. بر اساس قاعده رایج در اتحادیه آفریقا، اجلاس بهمن ماه، در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی (مقر این اتحادیه) و اجلاس تیرماه نیز در یکی از کشورهای عضو اتحادیه برگزار می‌­شود. علاوه بر آن در صورت درخواست هر یک از اعضا و با تصویب دو سوم اعضا، نشست فوق­العاده در خصوص موارد خاص برگزار می­گردد. این مجمع مهم­ترین بدنه تصمیم­گیر و تصمیم­ساز اتحادیه می­باشد. رئیس مجمع عمومی که به صورت سالیانه و توسط رأی کلیه اعضا اتحادیه تعیین می­شود رئیس دوره­ای اتحادیه آفریقا بوده که مسئولیت امور سیاسی و اجتماعی اتحادیه را برای مدت یکسال بر عهده می­گیرد.

در حال حاضر رئیسدوره­ای اتحادیه آفریقا "محمد ولد عبدالعزیز"، رئیس جمهور موریتانی می­باشد که در بهمن ماه سال جاری (1993) این پست را به یکی دیگر از رهبران آفریقایی تحویل خواهد داد.  

شورای اجرایی:شامل وزاری خارجه کشورهای عضو و یا مقامات رسمی معرفی شده از طرف دولت متبوع می­باشد که سالیانه دو اجلاس عمومی برگزار می­کنند و در مواقع ضروری نیز با پیشنهاد هر یک از کشورهای عضو و تصویب حداقل دو سوم اعضا اقدام به تشکیل نشست فوق العاده خواهند نمود. تصمیمات این شورا چه در اجلاس­های عادی و چه در اجلاس­های فوق العاده، با اجماع آراء کلیه اعضای شرکت کننده و یا با دو سوم آراء کشورهای عضو اتخاذ می­شود، که به صورت پیشنهاد و یا نظریه به مجمع عمومی ارائه شده تا مجمع در مورد آن­ها تصمیم­گیری نماید.

کمیسیون: بدنه اجرائیو دبیرخانه اتحادیه می­باشد. رئیس، معاون و کمیسیون­های تخصصی ذیل، سیاست­ها و خط مشی­های کلی اتحادیه را تعیین نموده و هماهنگی­های لازم را با سایر بدنه­های اجرائی و همچنین کشورهای عضو جهت برگزاری اجلاس چه در سطح وزرای خارجه و چه در سطح رؤسای کشورها معمول می­دارند:

1.       کمیسیون صلح و امنیت؛

2.      کمیسیون منابع انسانی، علوم و تکنولوژی؛

3.     کمیسیون امور سیاسی؛

4.     کمیسیون تجارت و صنایع؛

5.     کمیسیون امور زیربنایی و انرژی؛

6.      کمیسیون امور اجتماعی؛

7.     کمیسیون امور اقتصادی؛

8.     کمیسیون کشاورزی و اقتصادی مناطق دوردست.

کمیسیون­های تخصصی با عضویت وزرای مربوطه کشورهای عضو تشکیل شده که در خصوص مباحث کاری خود بحث و تبادل نظر نموده و نظرات و پیشنهادات خود را به کمیسیون اتحادیه آفریقا ارائه و این کمیسیون نیز پس از بازبینی آن را در اختیار مجمع عمومی قرار می­دهد. اعضا کمیسیون، رئیس دائمی کمیسیون را برای مدت 4 سال انتخاب می­نمایند. کمیسیون در مواقع خاص می­تواند اقدام به تأسیس کمیته­های تخصصی نموده و یا به فعالیت کمیته­های تخصصی موجود پایان دهد.